Domů / Plzeňský rozhled / Odcizená domovní znamení jsou zpět, původní tepaný plech nahradil 3D tisk

Odcizená domovní znamení jsou zpět, původní tepaný plech nahradil 3D tisk

Vlaštovky, lachtani, býk a kočka. Čtveřice zajímavých domovních znamení z bytového domu v Blatenské ulici č. 22 – 28 na Slovanech, které v minulosti odstranily nenechavé ruce zlodějů, jsou po letech zase zpět. Původní měděné tepané ornamenty nahradil 3D tisk.

Tato originální domovní znamení vytvořil počátkem 60. let sochař Břetislav Holakovský, mimo jiné autor sousoší medvědů v plzeňské zoo. „Nápad obnovit je, vznikl již v roce 2017, kdy jsem se setkal s architektem Petrem Domanickým během čekání na děti ve školce. Při konverzaci jsme se dostali ke ztraceným ornamentům z našeho bytového domu a oba jsme nad touto ztrátou projevili lítost,“ popisuje začátek příběhu Jindřich Křivka. Sám v té době působil na Západočeské univerzitě v Plzni a mimo jiné se zabýval právě 3D tiskem a modelováním, a proto navrhl, že by repliky sám vytvořil.

designérka Magdaléna Prášková

Od myšlenky k realizaci ale uplynulo několik let. Překážkou bylo nejen pracovní vytížení iniciátora, ale také finanční stránka. Až v roce 2022 schválili obyvatelé domu financování obnovy ornamentů. O rok později se povedlo sehnat i zhotovitele. „Práce se s velkým nadšením ujala Magdalena Prášková. Nejprve vytvořila 3D modely replik podle fotografií, které poskytl právě Petr Domanický. Jejich finální podobu jsme odsouhlasili pro výrobu, a tím začala další fáze projektu. Všechny modely replik byly vytištěné aditivní metodou FDM 3D tisku, každý model je složený z několika částí tak, aby se vměstnaly do prostoru tiskárny,“ vysvětluje postup iniciátor.

Jednotlivé kusy replik se musely následně slepit dohromady, poté přišlo na řadu kytování a broušení, díky němuž dostaly repliky homogenní povrch a už zbývalo jen jejich lakování. Výsledek, který imituje původní měděný povrch, architekt Petr Domanický kvituje.

Dílka jsou zhotovena současnou technologií a z jiného materiálu, takže jejich smutný osud by se neměl opakovat. Vizuální dojem je přitom vynikající. Tento na první pohled malý krok považuji za mimořádně důležitý pro celé Slovany a Plzeň. Organizátorům touto cestou vyjadřuji obdiv a poděkování,“ nešetří chválou architekt a vysvětluje, že slovanská čtvrť je v rámci Plzně z hlediska urbanismu a architektury výjimečná.

„Na čtvrť Petrohrad vzniklou v dobách Rakouska – Uherska navázala kvalitně založená řadová i individuální zástavba, komponovaná převážně v zahradách. V mezilehlém prostoru pak po druhé světové válce začalo vznikat první významné plzeňské sídliště. Při jeho tvorbě se ještě podařilo architektům a výtvarníkům zvítězit nad tehdejší politikou,“ poukazuje na výjimečnost obvodu Petr Domanický, který se historií architektury a urbanismu Plzně zabývá. Doplňuje, že dodnes jsou Slovany z plzeňských předměstí asi jediné, které udržely nejen příjemnost hlavních veřejných prostor, ale současně i vyváženost celku.

Ani zde ale není vyhráno. Aby urbanistické a architektonické kvality nejen zůstaly, ale ještě přibývaly, je třeba opatrně zvažovat, jak přistupovat k novostavbám a také k rekonstrukcím. Poslední dobou naštěstí vkusných rekonstrukcí přibývá,“ míní architekt.

Na obnově domovních znamení se individuální dotací podílel slovanský obvod. „Jsem rád, že jsme mohli přispět částkou ve výši deseti tisíc korun a podpořit tak tento skvělý počin. O to více mě těší, že se obnovy chopili sami obyvatelé, všem zapojeným tímto velmi děkuji,“ říká místostarosta MO Plzeň 2 – Slovany Václav Cinádr.

Odměnou je hlavnímu iniciátorovi obdiv kolemjdoucích. „Už zase chodí kolem malé děti s rodiči a poznávají jaké máme nad vchody zvířátka, mám z toho velkou radost,“ dodává Jindřich Křivka závěrem.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …