Domů / Plzeňský rozhled / Pod širým plzeňským nebem exkluzivně zazní Smetanova Libuše

Pod širým plzeňským nebem exkluzivně zazní Smetanova Libuše

Přestože je klenotem české hudební tvorby, její slavnostní tóny nezní často. Na přání skladatele se totiž opera Libuše hraje pouze při výjimečných příležitostech. Zpěvohra neodmyslitelně spojená s úsilím našich předků o obnovení české státnosti, tak po čase zazní v Plzni u příležitosti 200. narozenin svého autora Bedřicha Smetany. Ve velkolepém scénickém zpracování se Libuše stane jedním z vrcholů letošní Noci s operou. 

Smetanova Libuše pod širým nebem

Svou čtvrtou operu Libuše původně Bedřich Smetana napsal k příležitosti korunovaci  císaře Františka Josefa I. českým králem. K té ale nakonec nikdy nedošlo, a tak byla opera poprvé uvedena až při slavnostním otevření Národního divadla v roce 1881, kdy už byl Smetana zcela neslyšící.

Opera z hlubin české mytologie

“Vidím město veliké, jehož sláva bude hvězd se dotýkati.” Tato věta z Jiráskových Starých pověstí českých k mystické postavě kněžny Libuše neodmyslitelně patří. Zhudebněný příběh o věštkyni, spravedlivé soudkyni a spoluzakladatelce dynastie Přemyslovců zazní u příležitosti Roku české hudby a 200 let od narození Bedřicha Smetany v plzeňském

V jediném open-air představení vystoupí přední čeští operní pěvci v čele se sólistkou opery Divadla J. K. Tyla, držitelkou Ceny Thalie Ivanou Veberovou. Opera bude provedena ve zkrácené verzi vytvořené speciálně pro plzeňskou Noc s operou. Diváci se tak mohou těšit na velkoformátové divadlo nabité davovými scénami, efekty a rozměrnými videoprojekcemi.

Smetanova Libuše

Noc s operou každoročně nabízí špičková pěvecká obsazení a velkolepou scénickou show. V minulých letech si diváci mohli užít například open-air uvedení oper Aida, Turandot, Nabucco, Macbeth, Carmen či kantáty Carmina burana.

„Cílem akce je představit operní dílo v jeho plné monumentalitě a nabídnout nevšední a mimořádný zážitek v prostředí přírodního amfiteátru. Projekt každoročně oslovuje tisíce diváků, a to nejen z řad příznivců operního žánru, ale i těch, kteří se s operou dosud nesetkali a preferují neformální atmosféru před návštěvou divadla. Noc s operou je zároveň jednou z předních akcí, na kterou stojí do Plzně přijet i z větší dálky,” dodává Helena Mařanová z městské agentury Visit Plzeň.

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Manželé Miroslav a Ivana Zetkovi mají rádi strojařinu a jeden druhého

Čtrnáct inovací a originálních objevů patentovali v roce 2023 výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni. …