Domů / Plzeňský rozhled / Robovozítka žákovských týmů ovládla plzeňskou Techmanii

Robovozítka žákovských týmů ovládla plzeňskou Techmanii

Za účasti týmů z celé České republiky se v Plzni uskutečnilo ve dnech 21. – 22. listopadu 2022 klání robotických vozítek. Žákovské týmy prezentovaly vlastní robotická vozítka, která musela splnit přesné zadání na čas. Hodnocena byla také kreativita při vlastní výrobě robovozítka. Vítězem soutěže ROBO2022 se stal tým VOŠ a SPŠ elektrotechnické Plzeň.

Vítězný tým a náměstci hejtmana Vanka a Kroc

Soutěžní klání probíhalo tentokrát na dvou místech. Pro samotné soutěžní jízdy byla určena Techmania Science Centrum Plzeň, pro prezentaci týmů a oficiální vyhlášení výsledků s předáním cen byl vybrán osvědčený společenský sál SOU elektrotechnického Plzeň. Soutěže se zúčastnilo celkem 22 žákovských týmů z Libereckého kraje, Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, Pardubického kraje, Plzeňského kraje a Hlavního města Prahy.

Jejich úkolem bylo zkonstruovat dle svého návrhu robotické vozítko, které týmy prezentovaly před porotou. Poté muselo jejich vozítko projet v co nejkratším čase vymezenou dráhu. Přitom muselo přepravit kelímek s přesně odměřeným množstvím vody, kterou nesmí rozlít. Soutěžící mohli získat ocenění také za design vozítka v soutěži kreativity, v níž se hodnotí např. originální kapotáž vozítka, ochrana elektroniky před vodou nebo zajímavé osvětlení.

První tři vítězné týmy soutěže ROBO2022

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85

Střední škola a Mateřská škola, Liberec, Na Bojišti 15

Střední škola technická Znojmo, příspěvková organizace

„Hlavním úkolem všech žáků je vyměnit si zde zkušenosti a inspirovat se k dalšímu zlepšení technických dovedností. A osobně jsem velmi mile překvapen, jak šikovné týmy mladých lidí jsme tentokrát mohli vidět. Je to pro mě vždy signálem, že technické vzdělání a technika sama mají budoucnost,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc, který společně s náměstkem hejtmana Petrem Vankou předával vítězům ocenění.

Soutěž robotiky je  určena pro žáky a žákyně středních škol   v rámci projektu „Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji“ ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a Středním odborným učilištěm elektrotechnickým, Plzeň, Vejprnická 56. Partnerem soutěže je Techmania Science Center.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Na Šumavě lyžař utrhl lavinu, zasahovali horští záchranáři

Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař včera malou lavinu. Ta …