Domů / Plzeňský rozhled / Štěstí smůla, obojího fůra – říká moudrý děda v nové inscenaci

Štěstí smůla, obojího fůra – říká moudrý děda v nové inscenaci

Nová pohádka plzeňského Divadla ALFA vypráví o štěstí a neštěstíústy moudrého dědy. Tvůrci tentokrát zpracovali prastarý příběh o tom, že bychom se neměli vymlouvat na minulost a trpně čekat nebo se trápit tím, co přinese budoucnost, ale měli bychom každý den prožívat naplno a pracovat na tom, aby nám bylo dobře.

Autorkou textu je dramaturgyně Petra Kosová a režisérem umělecký šéf divadla Tomsa Legierski. Pohádka „O štěstí a neštěstí“ bude mít slavnostní večerní premiéru 1. 3. v 18 hodin a hrát se bude i 2. 3. a 9. 3. v 15 hodin.  Původní lidová pohádka, která inspirovala tvůrce Divadla ALFA, se prolíná mnoha kulturami. Objevuje se v odkazech asijských a indiánských mýtů a zabývá se otázkou, kterou lidé zkoumají po tisíciletí: Jak je to v našich životech se štěstím a neštěstím?

„Náš příběh vypráví parta herců, kteří se vydali vstříc existenčně nejistému dobrodružství kočovných loutkářů. A protože mají zrovna pocit, že se jim moc nedaří, brblají a brblají a žehrají na to, že nemají štěstí. A to je ta správná chvíle pro vyprávění příběhu o jedné vesnici, v níž žil moudrý děda se svým vnukem,“ uvedla autorka Petra Kosová.

Autorem výpravy nové inscenace je hostující Karel Czech, krásné vyřezávané loutky typu manekýn budou vodit herci Robert Kroupar, Lenka Lupínková, Radka Mašková, Martin Sádlo Bartůšek a také Kristýna Břeská, která s Alfou spolupracuje poprvé. V inscenaci účinkuje i Matěj Siegel. Texty písní napsala herečka Blanka Josephová -Luňáková.

Pohádka „O štěstí a neštěstí“ je určená dětem od 5 let, 1. a 2. třídám ZŠ a také rodinám s dětmi. „Příběh sám o sobě je zábavný a jednoduchý, aby mu děti dobře porozuměly. Je ale také plný nečekaných a překvapivých zvratů a podprahově nese několik poselství: Prožívej každý den naplno a nezoufej si, protože nic netrvá věčně. Nikdy nevíš, co ti další dny přinesou – štěstí, nebo neštěstí? Kdo ví…,“ řekl režisér Tomsa Legierski.

Pohádka „O štěstí a neštěstí“ je předposlední premiérou aktuální sezóny 2023/24.

 

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Počet dopravních nehod v kraji roste, stejně tak škody na majetku

V Plzeňském kraji bylo v roce 2023 zaznamenáno celkem 4 611  dopravních nehod a proti roku 2022 vzrostl jejich počet …