Domů / Plzeňský rozhled / V soutěži o Památku Plzeňského kraje 2023 má Rokycansko tři želízka

V soutěži o Památku Plzeňského kraje 2023 má Rokycansko tři želízka

Boží muka s plastikou odpočívajícího Krista, sousoší Kalvárie v areálu zámku v Liblíně a kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zvíkovci jsou tři zástupci z Rokycanska v soutěži Památka Plzeňského kraje 2023. Pro zájemce bylo spuštěno hlasování v soutěži o nejlepší realizaci obnovy nemovité kulturní památky. Hlasovat mohou   do 31. ledna 2024 ve dvou kategoriích: sochy a drobná architektura a stavby na webu http://soutezpamatka.plzensky-kraj.cz/

Boží muka s plastikou Odpočívajícího Krista

„Za Rokycansko jsou nominovány do kategorie sochy a drobná architektura kompletní obnova sousoší Kalvárie v areálu zámku v Liblíně (nominace ORP Rokycany) a obnova Božích muk v Rokycanech, které nominoval Národní památkový ústav v Plzni. V kategorii stavby Rokycansko reprezentuje kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zvíkovci (nominace ORP Rokycany). V minulých letech vždy obnovované památky z okresu Rokycany v této soutěži uspěly,“ uvedla Jana Cinkeová, která má ve své gesci památkovou péči ORP Rokycany.

Boží muka, resp. výklenková kaple s plastikou Odpočívajícího Krista v Pivovarské ulici v Rokycanech, patří mezi hodnotné doklady drobných a sochařských exteriérových památek nejen na Rokycansku, ale v rámci celého území Plzeňského kraje. Cenná je především plastika Odpočívajícího Krista, která představuje doklad sochařské práce v nepříliš obvyklém materiálu terakoty dosud neznámého autora pravděpodobně z období poslední čtvrtiny 18. století. Výjimečné je i dochování takové plastiky v exteriéru a až na výjimky její relativně dobrý stav.

sousoší Kalvárie – areál zámku, Liblín

Sousoší Kalvárie z roku 1731 bylo původně umístěné na skalnatém výběžku nad Berounkou u komunikace mezi obcemi Liblín a Kozojedy. V roce 1934 jej komerční a komorní rada Emil Kučera, majitel liblínského zámku a statku, nechal přemístit do parku u zámku na terénní vyvýšeninu nad zahradnické sklepy a sousoší, které bylo velice poškozené, nechal zrestaurovat.  Trojice soch je osazená půdorysně do mírného oblouku. Socha Panny Marie, umístěná na levé straně sousoší, je figura v esovitém roztančeném pohybu, stojící na levé noze.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie – Zvíkovec

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je umístěn v centru obdélného náměstí a tvoří dominantu městyse Zvíkovec. Kostel je ve svém jádru gotickou stavbou asi z poloviny 14. století, obvodové zdivo z této doby je zachováno přibližně do výše záklenků oken. Barokní přestavba přinesla navýšení zdiva na dnešní úroveň, tedy o 2 až 3 metry, byl změněn rytmus oken a vstup posunut k západu. Realizována byla pravděpodobně nákladem Františka Josefa Kinského z Vchynic roku 1767. Oratoř při jižní straně byla přistavěna až roku 1800 nákladem patronátního pána Františka Hildpranta.

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …