Domů / Plzeňský rozhled / Víkendové Mezinárodní sčítání vodních ptáků na mrazivé Berounce

Víkendové Mezinárodní sčítání vodních ptáků na mrazivé Berounce

Členové DES OP – Záchranné stanice živočichů Plzeň si opět po letech  mohli zamnout ruce, protože alespoň chvilku nastala zima jak má být. Zamrzlé rybníky, většina ptáků na nezamrzlých řekách a po týdnu, kdy teploty leckdy dosahovaly až -12 °C se bylo uplynulou  sobotu opravdu na co těšit.

Na řece Berounce – David Melichar

Konalo se totiž  Mezinárodní sčítání vodních ptáků konečně a díky počasí bylo opět zajímavější než v zimách předešlých, a tak za DES OP a Záchrannou stanici živočichů Plzeň vyrazily na sčítání 56 km řeky Berounky z Plzně až do Zvíkovce tradičně čtyři posádky ve čtyřech kanoích.  Od soutoku řeky  Mže s Radbuzou z Plzně od Štruncových sadů až k mostu do Dolan jel svůj úsek  již tradičně v kánoi sám kolega a ornitolog (voják v záloze) David Melichar.

Marie a Martin Süssovi

Z Dolan do Olešné,  nejdelší a nejnáročnější úsek, letos jeli manželé a zkušení členové DES OP Marie a Martin Süssovi. I oni si to náramně užili a viděli spoustu zajímavých ptačích druhů než kdykoliv jindy. Navíc Marie zpracovává všechna sečtená data, a tak díky ní máme už dnes alespoň základní počty námi prokázaných ptáků.

Josef Boháč s Davidem Martinovským na přídi

Úsek od Olešné do Rakové pak sčítal zkušený vodák Josef Boháč s naším Davidem Martinovským na přídi. Ti se toho nebáli, peřeje a jezy převážně sjížděli, a tak není divu, že David přijel lehce ztuhlý v ledovém krunýři.

Poslední usek řeky Berounky od Rakové až do Zvíkovce pak jela již tradiční dvojice Miloš Paisker st. a Magdalena Berkovská. Jejich úsek patří k těm nejzajímavějším, takže morčáci, volavky, orli.

účastníci sčítání na Berounce

 

BIO Mgr. Jana Mertová

Mohlo by vás zajímat

Ve Spáleném Poříčí budou sletové sokolské skladby

Přijďte podpořit Sokoly ze širokého okolí jižního Plzeňska. Už zítra – v neděli 26. 5. 2024 …